Co wybrać - panele czy płytki?

Posted in: Sample Category

Co wybrać - panele czy płytki?

Wybór materiałów wykończeniowych do domu lub mieszkania to nie lada wyzwanie. Ważne jest to, aby dopasować odpowiednie materiały do swoich potrzeb. Wiele osób, przed którymi jest wykończenie mieszkania zastanawia się co wybrać: panele podłogowe czy płytki ceramiczne? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Trwałość

Nie będzie zaskoczenia jeśli powiemy, że to płytki ceramiczne charakteryzują się większą trwałością. Przy wyborze płytek nie musimy martwić się o małe wypadki dnia codziennego takie jak upadek szklanki, patelni czy młotka - na płytkach nie robi to wrażenia, natomiast panele podłogowe niemal na pewno miałyby już wgniecenia. Możemy sobie wyobrazić sytuację, kiedy będąc pod prysznicem usłyszymy domofon. Mając płytki podłogowe woda, która skapała po naszych nogach, kiedy zmierzaliśmy do drzwi może poczekać, aż skończymy prysznic - panele natomiast wymagałyby niezwłocznego usunięcia wody, w innym wypadku parkiet spuchnie. Ścieralność to równie ważny aspekt. Przesuwanie mebli, kółka od fotela biurowego, pazury zwierząt domowych czy twórcze zabawy naszych pociech - wszystkie te czynniki stwarzają ryzyko powstania nieodwracalnych rys na panelach podłogowych, płytki pozostaną w nienaruszonym stanie.

Ogrzewanie podłogowe

Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe w swoich mieszkaniach. To rozwiązanie ma wiele zalet: lepszy rozkład temperatury, większe możliwości aranżacyjne (brak grzejników) czy większa wilgotność powietrza. Co będzie lepszym wyborem przy ogrzewaniu podłogowym: płytki gresowe czy panele podłogowe? Materiałem, który lepiej  i oszczędniej oddaje temperaturę są płytki gresowe. Pomiędzy rurami grzewczymi a panelami jest folia paroizolacyjna oraz podkład (np. mata), przez co temperatura ma dużo więcej przeszkód, aby oddać ciepło panelom. Płytki natomiast od rur grzewczych dzieli jedynie posadzka, co skutkuje efektywniejszym oddawaniem ciepła.

Komfort

Czym charakteryzują się panele podłogowe oraz płytki ceramiczne w codziennym użytkowaniu? Przyjemniejsze w kontakcie będą panele ze względu na izolację od wylewki, dzięki czemu przy braku ogrzewania podłogowego panele będą cieplejsze. Płytki będą zapewniały chłód, który może być zarówno wadą, jak i zaletą. Osoby, które mają dzieci będą musiały zapewnić wykładziny, tak aby pociechy bawiące się na podłodze nie odczuwały nadmiernego chłodu. Natomiast dzieci nie są nimi całe życie, a chłodne płytki w gorące pory roku są ukojeniem dla ciała. Kolejnym aspektem, który nie jest oczywisty a ma duże znaczenie to wygłuszenie. Panele charakteryzują się dużo większym wygłuszeniem niż płytki, przez podkład, który jest stosowany przy montowaniu parkietu. Decydując się na płytki warto jest zadbać o dywaniki, chodniki, dekoracje wygłuszające (np. obrazy), meble, zestawy wypoczynkowe, lamele czy panele fluffo, w przeciwnym wypadku w pomieszczeniach będzie echo. Przy braku ogrzewania podłogowego to panele wygrywają komfortem zarówno przyjemności w dotyku jak i wygłuszeniem. Zakładając ogrzewanie podłogowe różnice płytek oraz paneli w dotyku rozmywają się - są równie przyjemne.

Utrzymanie czystości

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze materiałów wykończenia podłóg jest łatwość utrzymania czystości. Pod tym względem płytki wypadają wiele lepiej niż panele podłogowe. Jeżeli mamy nawyk częstego mycia podłogi, to właśnie płytki zniosą to bez problemu, panele jednak po mogą zacząć “puchnąć” po jakimś czasie. Podobnie wygląda sytuacja z prostymi codziennymi sytuacjami jak przypadkowe wylanie herbaty lub upuszczenie kostki lodu - z paneli trzeba jak najszybciej usunąć ciecz a płytki spokojnie znoszą obecność płynu. Gdy czyszcząc łazienkę silną chemią coś sprawi, że musimy jak najszybciej wyjść, to może się okazać, że po powrocie panele będą zniszczone. W takiej sytuacji płytki znów pozostaną niewzruszone. 

Koszty

Ważnym argumentem przemawiającym na korzyść paneli jest to, że koszty zakupu oraz montażu paneli podłogowych są zdecydowanie niższe niż płytek ceramicznych. Jednak warto jest mieć na uwadze, że płytki są dużo trwalsze, przez co mniej narażone na uszkodzenia - są inwestycją na wiele lat. Warto nadmienić, że przy ewentualnej wymianie podłogi taniej i łatwiej jest zdjąć panele niż płytki.

Możliwości aranżacji

Płytki ceramiczne pozwalają na zastosowanie wielu kształtów (chevrony, kwadraty, romby, prostokąty, romby) oraz formatów od małych płytek pokroju 15x15 do wielkoformatowych 120x280, co umożliwia dużo większe możliwości aranżacyjne. Decydując się na panele podłogowe jesteśmy ograniczeni do prostokątnych kształtów. Wzornictwo w tych dwóch grupach również różni się znacząco. Wybór wzorów płytek jest niesamowicie duży licząc od patchworku przez płytki z efektem kamienia, marmuru, metalu, betonu, drewna, terakoty aż do płytek wzorzystych przedstawiających na przykład kwiaty. Panele laminowane i winylowe występują jedynie w kształcie prostokąta. Ich wzornictwo jest zdecydowanie mniej bogate. Występują wzory drewnopodobne, rzadziej z efektem kamienia, marmuru czy betonu, które dorównują lub przewyższają ceną płytki ceramiczne.

Panele - laminowane czy winylowe?

Panele laminowane mogą zachęcać ceną, jednak większą jakość zapewniają panele winylowe. Wyższa cena oznacza w tym przypadku lepsze właściwości. Winyle są zdecydowanie mniej wrażliwe na wilgoć, mają również lepsze parametry przewodzenia ciepła, co jest szczególnie ważne przy ogrzewaniu podłogowym. Trwałość paneli winylowych również jest większa niż laminowanych, są mniej podatne na zarysowania czy wypryski. Warto jednak pamiętać, że do ułożenia paneli winylowych potrzebna jest równa posadzka, więc konieczne może okazać się zastosowanie wylewki samopoziomującej.

Podsumowanie

Starając się odpowiedzieć na pytanie co wybrać - panele czy płytki? Musimy wcześniej odpowiedzieć na wiele innych pytań. Co jest dla nas priorytetem: cena, trwałość, komfort? Płytki zdecydowanie zapewniają lepszą trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości, gwarantują również dużo większe możliwości aranżacji ze względu na mnogość formatów i wzorów, jednak trzeba liczyć się z wyższą ceną. niż w przypadku paneli. Panele są zdecydowanie atrakcyjniejsze cenowo oraz przyjemniejsze w kontakcie przy braku ogrzewania podłogowego, montaż i wymiana również trwa i kosztuje dużo mniej niż płytek.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze